STANOWISKO: Lubi pełne słońce, ale znosi też stanowiska pół cieniste (najlepiej więc stawiać je w okolicach okna od strony południowej – najczęściej w tej części znajduje się kuchnia bądź salon)

PODLEWANIE: Lubi umiarkowane podlewanie – jak najłatwiej sprawdzić czy już należy ją podlać? Najlepiej włożyć palec w glebę na głębokość około 2,5 cm – sucho? TO PODLEWAMY!

UWAGA!: Ważne, żeby nie nalewać wody do środka rozety liści – będzie skutkowało to gniciem liści.

KAKTUSY I SUKULENTY

PODLEWANIE – rzadkie – sukulenty mają zdolność magazynowania wody w swoich organach tj.: liście, łodygi czy korzenie, zatem nie potrzebują obfitego podlewania. Plusem tego rodzaju roślin jest ich różnorodność. Mają różne zabarwienia oraz kształty także każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

EPIPREMNUM

ZAMIOKULKAS

PODLEWANIE: umiarkowane – chociaż zniesie również rzadkie. W naturze rośliny te rosną na suchych i kamienistych terenach, w cieniu wyższych roślin.

STANOWISKO: półcień – Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu, w temperaturze pokojowej.

PODLEWANIE: umiarkowane – Roślinę należy podlewać miękka woda o temperaturze pokojowej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre.

UWAGA: Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać miękka wodę. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście.

Warto dobierać też kwiaty do rodzaju pomieszczenia. W kuchni warto aranżować gatunki jadalne i zioła, w jasnej łazience okazy lubiące wilgoć (np. storczyki), a kwiaty do sypialni powinny wytwarzać tlen nocą (np.: kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny). Rośliny osiągające większe rozmiary tj. palmy, fikusy, draceny czy yukki świetnie pasują do dużych pomieszczeń.

Parę przykładów kwiatów do poszczególnych pomieszczeń oraz ze wskazówkami w sprawie uprawy:

KUCHNIA – ZIOŁA:

Z ziół jednorocznych polecam: 

BAZYLIA

PODLEWANIE: regularne.

UWAGA: warto pamiętać, że majeranek w doniczce najlepiej będzie rozwijał się w grupie innych ziół. W komfortowych warunkach może okazać się, że nasz majeranek to roślina wieloletnia, ciesząca oko, podobnie jak dziki majeranek, przez kilka sezonów. Obracanie pojemników z ziołami zapewni ziołom równomierne wzrastanie.

UWAGA: ZIOŁA MUSZĄ BYĆ CZĘSTO PODLEWANE –  NAJLEPIEJ CODZIENNIE.
Tip na podlewanie tych roślin jest bardzo prosty. Najlepiej zaopatrzyć się w doniczkę z dziurawym spodem oraz podstawką – po powrocie z pracy do podstawki wlać skorą ilość wody aby roślinka wypiła tyle ile potrzebuje – ważne, aby pamiętać, że przed położeniem się spać wylać resztkę wody – za dużo to też nie zdrowo!

ŁAZIENKA

Roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych, gdyż opary nie działają korzystnie na ich rozwój. Nie stawiajmy doniczek blisko pojemników z mydłem. Łazienkę powinniśmy często wietrzyć. W wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie.

Nie powinniśmy stawiać doniczek na słonecznym parapecie, ponieważ większość roślin preferujących dużą wilgoć, nie toleruje ostrego słońca.  Nie zapominajmy jednak, że rośliny do życia potrzebują światła i w ciemnej łazience lub w łazience bez okna nie będą ładnie rosły, chociaż i tu są pewne wyjątki. Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki?

STORCZYK

PODLEWANIE: umiarkowane – lepiej przesuszyć Phalaenopsisa niż przelać.

 STANOWISKO: słońce, półcień – ilość słońca wpłynie na ilość dziur w liściach – im więcej słońca, tym więcej dziur, ale jej naturalne stanowisko to właśnie półcień pod konarami drzew.

PODLEWANIE:  rzadkie – latem 1xtyg, zimą co 2 tyg – ważne, żeby nie przelać monstery, jeżeli jednak to nastąpi należy pozwolić podłożu bardzo przeschnąć. Trzy tygodnie bez podlewana dobrze zrobią roślinie. Monstera jest idealna dla zapominalskich. Mimo, że latem trzeba ją podlewać co tydzień, to nic jej się nie stanie jeśli wyjedziecie na dwutygodniowy urlop i zapomnicie dać klucze sąsiadce, która miała podlewać kwiaty. Oczywiście nie może to być regułą, ale takie przesuszenie od czasu do czas nie zaszkodzi.

UWAGA! Ciemne plamy na liściach monstery to oznaka zbyt niskiej temperatury. Dzieję się tak, gdy spadnie ona poniżej 13ºC. Lepiej więc unikać przeciągów i stawiania monstery w miejscu, gdzie mogłaby być narażona na chłód z otwartego okna.

Podlewanie: regularne – Pamiętajmy także o podlewaniu, mimo że jedna z jego nazw to kaktus bożonarodzeniowy, to jednak wymaga regularnych dostaw wody.

SALON

JUKA

Rodzaj, do którego należy roślina, liczy ponad 50 gatunków, jednak w mieszkaniach uprawiane są głównie:

juka gwatemalska,
syn. juka słoniostopa
(łac. Yucca guatemalensis, syn. Yucca elephantipes),juka aloesowa (Yucca aloifolia),juka wyniosła (Yucca elata).
JUKA GWATEMALSKA

PODLEWANIE: latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie. Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa.

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

This will close in 20 seconds