Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę – wymagane przez roślinę stanowisko. Zbyt nadmierne nasłonecznienie lub natężenie światła wpływa źle na ich rozwój. Na początek przygody z roślinami, dla totalnych laików polecam: wężownica gwinejska, kaktusy i sukulenty, epipremnum, zamiokulkas i skrzydłokwiat. Są to gatunki mało wymagające i idealnie się sprawdzą dla osób z niewielkim doświadczeniem w uprawi.
Najważniejsze informacje o powyższych gatunkach:
WĘŻOWNICA GWINEJSKA/SANSEWIERIA:

STANOWISKO: Lubi pełne słońce, ale znosi też stanowiska półcieniste (najlepiej więc stawiać je w okolicach okna od strony południowej – najczęściej w tej części znajduje się kuchnia bądź salon)

PODLEWANIE: Lubi umiarkowane podlewanie – jak najłatwiej sprawdzić czy już należy ją podlać? Najlepiej włożyć palec w glebę na głębokość około 2,5 cm – sucho? TO PODLEWAMY!

UWAGA!: Ważne, żeby nie nalewać wody do środka rozety liści – będzie skutkowało to gniciem liści.

KAKTUSY I SUKULENTY


STANOWISKO: pełne słońce (sukulenty i kaktusy, które są częścią grupy roślin zwanej właśnie sukulentami są roślinami, które uwielbiają klimat pustynny – wysokie temperatury, suche podłoża) 

PODLEWANIE – rzadkie – sukulenty mają zdolność magazynowania wody w swoich organach tj.: liście, łodygi czy korzenie, zatem nie potrzebują obfitego podlewania. Plusem tego rodzaju roślin jest ich różnorodność. Mają różne zabarwienia oraz kształty także każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

EPIPREMNUM
STANOWISKO: słońce, półcień, cień – roślina może stać na każdym stanowisku co jest jej dużym plusem. Na co wpływa jej stanowisko – na przebarwienia liści (oczywiście odmiana również wpływa na kontrastowość tych przebarwień) natomiast im więcej słońca tym tych przebarwień też więcej. Też w miejscach bardziej zacienionym wolniej rośnie.

PODLEWANIE: mało, ale często – minusem tej roślinki jest to, że bywa kapryśna pod względem wody. Jeśli ziemia będzie przesuszona, liście epipremnum brązowieją i zasychają, jeżeli zaś zalana – żółkną i opadają. Epipremnum warto często zraszać. Dzięki temu ograniczy się opadanie i brązowienie liści, a roślina zacznie wytwarzać mocniejsze i gęstsze korzenie czepne.

ZAMIOKULKAS

STANOWISKO: cień, półcień – zamiokulkas często bywa nazywany żelazną rośliną. Zamiokulkas jest idealny do biur i dla ludzi nie mających czasu na bardziej wymagające kwiaty.

PODLEWANIE: umiarkowane – chociaż zniesie również rzadkie. W naturze rośliny te rosną na suchych i kamienistych terenach, w cieniu wyższych roślin.

SKRZYDŁOKWIAT

STANOWISKO: półcień – Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu, w temperaturze pokojowej.

PODLEWANIE: umiarkowane – Roślinę należy podlewać miękka woda o temperaturze pokojowej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre.

UWAGA: Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać miękka wodę. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście.

Wybierając pojemniki warto pamiętać, że to rośliny doniczkowe mają być  główną dekoracją. Pomijając sporadyczne wyjątki, donica nie powinna „przyćmiewać” posadzonej w niej rośliny. Z jej pomocą można jednak (np.: dostosowując barwę do kolorystyki ścian) podkreślić wystrój wnętrz. Duże znaczenie w aranżacji mają pojemniki ceramiczne, gliniane, technorattanowe i wiklinowe. Te najtańsze – z tworzywa sztucznego – dobrze wyglądają głównie w pomieszczeniach użytkowych, (np.: w kuchni lub łazience).

Warto dobierać też kwiaty do rodzaju pomieszczenia. W kuchni warto aranżować gatunki jadalne i zioła, w jasnej łazience okazy lubiące wilgoć (np. storczyki), a kwiaty do sypialni powinny wytwarzać tlen nocą (np.: kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny). Rośliny osiągające większe rozmiary tj. palmy, fikusy, draceny czy yukki świetnie pasują do dużych pomieszczeń.

Parę przykładów kwiatów do poszczególnych pomieszczeń oraz ze wskazówkami w sprawie uprawy:

KUCHNIA – ZIOŁA:

Z ziół jednorocznych polecam: 

BAZYLIA

STANOWISKO: słońce – dużo światła jest podstawą do jej zdrowego wzrostu.
PODLEWANIE: regularne – pielęgnacja bazylii jest prosta, ale wymaga systematyczności.


TIP: Warto uszczykiwać wierzchołki pędów – pozwoli to rozkrzewić się roślinie.
MAJERANEK

STANOWISKO: słońce – jedynie odmiany o złocistych liściach lubią zacienione stanowiska w porze popołudniowej.

PODLEWANIE: regularne.

UWAGA: warto pamiętać, że majeranek w doniczce najlepiej będzie rozwijał się w grupie innych ziół. W komfortowych warunkach może okazać się, że nasz majeranek to roślina wieloletnia, ciesząca oko, podobnie jak dziki majeranek, przez kilka sezonów. Obracanie pojemników z ziołami zapewni ziołom równomierne wzrastanie.

UWAGA: ZIOŁA MUSZĄ BYĆ CZĘSTO PODLEWANE –  NAJLEPIEJ CODZIENNIE.
Tip na podlewanie tych roślin jest bardzo prosty. Najlepiej zaopatrzyć się w doniczkę z dziurawym spodem oraz podstawką – po powrocie z pracy do podstawki wlać skorą ilość wody aby roślinka wypiła tyle ile potrzebuje – ważne, aby pamiętać, że przed położeniem się spać wylać resztkę wody – za dużo to też nie zdrowo!

ŁAZIENKA

Roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych, gdyż opary nie działają korzystnie na ich rozwój. Nie stawiajmy doniczek blisko pojemników z mydłem. Łazienkę powinniśmy często wietrzyć. W wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie.

Nie powinniśmy stawiać doniczek na słonecznym parapecie, ponieważ większość roślin preferujących dużą wilgoć, nie toleruje ostrego słońca.  Nie zapominajmy jednak, że rośliny do życia potrzebują światła i w ciemnej łazience lub w łazience bez okna nie będą ładnie rosły, chociaż i tu są pewne wyjątki. Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki?

STORCZYK

 STANOWISKO: słońce (ale nie bezpośrednie) – najlepszym miejscem jest parapet okna wschodniego. Nie wolno ich trzymać na parapetach okien wychodzących na południe, czy zachód. Jeśli mamy w pokoju tylko takie okna, to roślinę ustawiamy 1 metr od okna. Należy pamiętać że z każdym metrem ilość światła docierająca do rośliny zmniejsza się o połowę. To czy storczyk ma odpowiednią ilość światła można sprawdzić poprzez obserwację jego liści. Gdy są one zielono-żółte lub stają się nawet czerwono-brązowe to znaczy że światła jest za dużo. Jeśli są bardzo ciemnozielone to można mu dostarczyć więcej światła.

PODLEWANIE: umiarkowane – lepiej przesuszyć Phalaenopsisa niż przelać.

MONSTERA

 STANOWISKO: słońce, półcień – ilość słońca wpłynie na ilość dziur w liściach – im więcej słońca, tym więcej dziur, ale jej naturalne stanowisko to właśnie półcień pod konarami drzew.

PODLEWANIE:  rzadkie – latem 1xtyg, zimą co 2 tyg – ważne, żeby nie przelać monstery, jeżeli jednak to nastąpi należy pozwolić podłożu bardzo przeschnąć. Trzy tygodnie bez podlewana dobrze zrobią roślinie. Monstera jest idealna dla zapominalskich. Mimo, że latem trzeba ją podlewać co tydzień, to nic jej się nie stanie jeśli wyjedziecie na dwutygodniowy urlop i zapomnicie dać klucze sąsiadce, która miała podlewać kwiaty. Oczywiście nie może to być regułą, ale takie przesuszenie od czasu do czas nie zaszkodzi.

UWAGA! Ciemne plamy na liściach monstery to oznaka zbyt niskiej temperatury. Dzieję się tak, gdy spadnie ona poniżej 13ºC. Lepiej więc unikać przeciągów i stawiania monstery w miejscu, gdzie mogłaby być narażona na chłód z otwartego okna.

SYPIALNIA

KAKTUS BOŻONARODZENIOWY/GRUDNIK


STANOWISKO: słońce, półcień – należy unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami słońca. Grudnik wymaga okresu spoczynku od sierpnia do października. Przenosimy go wtedy do pomieszczenia o ok. 10-15o C, tak by potem pobudzić go do obfitego, ponownego kwitnienia. W czasie spoczynku ograniczamy podlewanie.

Podlewanie: regularne – Pamiętajmy także o podlewaniu, mimo że jedna z jego nazw to kaktus bożonarodzeniowy, to jednak wymaga regularnych dostaw wody.

SALON

JUKA

Rodzaj, do którego należy roślina, liczy ponad 50 gatunków, jednak w mieszkaniach uprawiane są głównie:

juka gwatemalska,
syn. juka słoniostopa
(łac. Yucca guatemalensis, syn. Yucca elephantipes),juka aloesowa (Yucca aloifolia),juka wyniosła (Yucca elata).
JUKA GWATEMALSKA


STANOWISKO: słońce – nie może jednak stać tuż przy południowym oknie gdyż jej liście mogą zostać popalone.

PODLEWANIE: latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie. Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa.