Dziś nasz specjalista odpowie na pytanie: Czym jest podłoga olejowana?

Po nałożeniu olejnej powłoki na podłogę drewnianą olej, zamiast tworzyć warstwę ochronną na powierzchni drewna, wnika w nie, wzmacniając i uszczelniając poszczególne włókna. Wykończenia olejne są popularne w całej Europie od wielu lat i zaczynają zdobywać popularność w Stanach Zjednoczonych ze względu na niski połysk, naturalną estetykę i skład. Ma znacznie bardziej rustykalny wygląd w porównaniu z konwencjonalnym wykończeniem uretanowym. 

Poniżej przedstawiam wszelkie za i przeciw, które pomogą Ci podjąć decyzję – czy podłoga olejowana jest wyjściem dla Ciebie.

Zalety podłóg olejowanych

Niewątpliwą zaletą podłóg olejowanych jest możliwość ich punktowej naprawy. 

Nawet przy większych wyżłobieniach i otarciach można łatwo zeszlifować uszkodzony obszar olejowanej podłogi, a następnie ponownie zafarbować i ponownie zaolejować.

Po wyschnięciu olejek bez wysiłku wtapia się w sąsiednie obszary. W przypadku podłóg olejowanych nie musisz naprawiać całej podłogi, tylko uszkodzoną część.

Ponadto podłogi olejowane są antystatyczne, co w praktyce oznacza, że ​​nie elektryzują się, a tym samym nie gromadzą kurzu. 

Podłogi olejowane doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i dużej wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie wypełnia porów, dzięki czemu drewno oddycha. W przeciwieństwie do podłóg lakierowanych, olejowana podłoga jest matowa, a po nałożeniu olejku i wosku uzyskuje się lekko satynowe wykończenie.

Dodatkowo olej wzmacnia kolor drewna i uwidacznia jego słoje – w ten sposób podłoga poddawana jest naturalnym procesom starzenia.


W porównaniu z innymi wykończeniami, większość naturalnych wykończeń olejowych uwalnia mniej lotnych związków organicznych lub LZO. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na lotne związki organiczne w powietrzu, podłogi wykończone olejem to po prostu jedyna droga.

Wykończenie olejem UV to bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób na uzyskanie pięknej podłogi o eleganckim wyglądzie. Wykończenie z czystego, naturalnego drewna to również bardzo popularny wygląd wśród topowych projektantów.

Wady podłóg olejowanych

Jednak olejowanie podłogi nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie możemy pominąć wad tej opcji. 

Niewątpliwie jednym z nich są wysokie koszty utrzymania. Taką podłogę trzeba czyścić raz w miesiącu, a jeśli posadzka została zamontowana mniej niż rok temu, nawet raz na dwa tygodnie. Co więcej, do czyszczenia i ochrony podłóg olejowanych należy używać specjalnych produktów. Olejek należy nakładać ponownie co pół roku. Jak już wspomnieliśmy, olej wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu powierzchnia może szybciej się ścierać.


Czy wykończenie olejne jest dla Ciebie właściwym wyborem?

Jest to bardzo indywidualna decyzja, którą należy podjąć biorąc pod uwagę posiadane środki, czas, upragniony efekt, no i wszystko to, czego od podłogi oczekujemy. Jeśli masz jakieś pytania zapraszamy do KONTAKTU

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

This will close in 20 seconds