ZASTANAWIASZ SIĘ PO CO MI ARCHITEKT WNĘTRZ? ILE TO KOSZTUJE? I CZY WARTO? SPRAWDŹ KIEDY NAPRAWDĘ WARTO.

Aktualnie współpraca z architektem wnętrz nie jest już luksusem czy wymysłem ludzi bez pomysłu na własne M. W dzisiejszych czasach to naturalna kolej rzeczy,  że po zakupie mieszkania czy to nowego czy z rynku wtórnego należy pomyśleć o wyborze architekta wnętrz po to aby wspólnie z nami przejść przez proces tworzenia naszego wymarzonego M.  Na szczęście niewielka ilość osób decyduje się na samodzielne urządzanie mieszkania. Podobnie jak na samodzielną wymianę oleju w samochodzie lub leczenie zębów.

Dużo osób staje przed tym dylematem. W końcu wykończenie mieszkania to inwestycja zarówno czasu i jak dużej ilości pieniędzy gdzie nie ma miejsca na pomyłki. 

Pojawia się też obawa, że architekt wprowadzi w nasze wnętrze swoją wizję a my nie będziemy mieli za dużo do powiedzenie. Poza tym kto inny może lepiej wiedzieć to czego my chcemy jak nie my SAMI?

Otóż, dobry architekt to słuchający i słyszący architekt.  To przede wszystkim taki, który zaprojektuje Twoje mieszkanie w zgodzie z Twoją naturą i w oparciu o Twoje poczucie bezpieczeństwa. Rolą projektanta jest pomóc Ci odkryć jakie są Twoje najważniejsze potrzeby (niekiedy tylko nam się wydaje, że wiemy  oraz ubrać Twoją wizję w finalny projekt.

Dla kogo jest architekt wnętrz?

Moim zdaniem – dla każdego kto planuje zrobić swój remont dobrze i szybko. Czy projektant będzie dodatkowym wydatkiem w budżecie remontowym? Tak, ale gwarantuję Ci, że poprawianie źle zaprojektowanego mieszkania, bądź źle przypilnowanych fachowców będzie Cię kosztowało o wiele więcej. Musisz więc zdecydować sam – czy warto.

Architekt wnętrz to również osoba, która musi służyć Ci swoim doświadczeniem i praktycznymi radami. Po pierwsze projektant będzie wiedział, na jakie szczegóły musisz zwrócić uwagę. Zdziwiłbyś się jak łatwo umykają nam proste rzeczy. Często patrzymy na nasze wnętrza bardzo ogólnie. Na poziomie projektu nie bierzmy pod uwagę funkcjonalności gniazdek czy dokładnego wyglądu wszystkich mebli. To właśnie na te szczegóły zwróci Ci uwagę architekt wnętrz. Jego rolą jest pamiętać o tym, czy znajdziesz jedno idealne gniazdko w swoim mieszkaniu, żeby odkurzyć je całe za jednym razem, bez konieczności przełączania. Po drugie architekt musi poddać pod dyskusję funkcjonalność Twoich oraz swoich wizji. Możliwe, że chcesz mieć w salonie 75-calowy telewizor, tylko czy będzie to zdrowe dla Twojego wzroku? Czy fotel, który marzy Ci się od zawsze nie będzie wyglądał śmiesznie na tle całości? Te oraz inne pytania, choć wydają się oczywiste często umykają właścicielom na samym początku. To właśnie dlatego warto jest przedyskutować to na poziomie projektu, żeby nie rozczarować się później.

Jako architekt wnętrz pracuję już od 15 lat i przez ten czas nasunęło mi się wiele wniosków, dlaczego warto wybrać projektanta, zamiast robić wszystko samemu. To co słyszę najczęściej od swoich klientów to mniejszy stres i dużo łatwiejsze kompromisy. Nie da się ukryć, że remont to stresująca sytuacja. Chcemy, żeby wszystko poszło perfekcyjnie. Stres działa tu na naszą niekorzyść, a praca z projektantem sprawia, że większość tego stresu po prostu przechodzi na architekta. Dodatkowo bardzo często tworzą się spory odnośnie konkretnych wykończeń czy kwestii, których nie ustaliło się na początku. W przypadku pracy z projenmktantem nawet jeśli pojawi się sytuacja sporna to będzie on osobą patrzącą chłodno, bez emocji i przede wszystkim z boku. To właśnie on będzie się starał za wszelką cenę działać na Twoją korzyść, przez co nie odczujesz choćby ciężaru związanego z rozmową z dużą ilością fachowców.

10 powodów, dla których zatrudnienie Architekta/Projektanta Wnętrz jest oszczędnością cennego czasu i pieniędzy:

  1. ODPOWIEDNI FRONT ROBÓT  
    Doświadczony specjalista przeprowadzi Klienta przez meandry i trudy projektowania wnętrza, zachowując odpowiednią kolejność prac, począwszy od ustalenia układu rozmieszczenia umeblowania, poprzez rozmieszczenie punktów oświetleniowych, na ustaleniu całkowitego kosztorysu kończąc. Klient nie musi polegać jedynie na swojej wyobraźni przestrzennej, wszystko może zobaczyć w projekcie wykonanym przez Architekta /Projektanta.
  2. PRACA Z BUDŻETEM 
    Jeden z najważniejszych, moim zdaniem punkt. Sami nie zdajemy sobie sprawy co ile kosztuje. Że ilości m2 mieszkania im większa tym proporcjonalnie koszty wszystkiego będą rosły. Architekt od początku procesu projektowego trzymając rękę na pulsie wybiera elementy oraz materiały tak aby nie przekroczyć założonego budżetu….a nawet jeśli to niewiele  dotyczy zarówno całości inwestycji jak i oczekiwań każdego z Inwestorów tzn. męża i żony.                                                              
  3. SPÓJNOŚĆ KONCEPCJI
    Klienci niejednokrotnie miewają swoje mocno sprecyzowane wizje aranżacji, czasami skrajnie różne. Architekt pomoże Inwestorom skomponować jedną spójną i harmonijną aranżację, zgodnie z preferencjami klientów, bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu wyobraźni  przestrzennej i umiejętności doboru elementów wykończenia i wyposażenia.
  4. ASPEKTY TECHNICZNE 
    Architekt zaplanuje punkt oświetleniowy czy też dodatkowe gniazdko elektryczne tam, gdzie okaże się ono niezbędne. Klienci często na etapie wyposażania wnętrza, nie wiedzą lub nie zdają sobie sprawy, co będzie się znajdować w danym miejscu, a wszystko co znajduje się we wnętrzu powinno być funkcjonalne dla jego mieszkańców, mówiąc w skrócie- ” uszyte na miarę “- o to zadba specjalista.
  5. FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA
    Problematyczną kwestią wykańczania wnętrza jest z pewnością łazienka, pojawią się pytanie, jak na niewielkiej powierzchni, zmieścić wannę, prysznic, 2 umywalki ,pralkę, wc i jeszcze jakieś meble. Architekt  przyjdzie z pomocą, ma bowiem doświadczenie, zna rynek wyposażenia łazienek, znajdzie funkcjonalne rozwiązania, spełniające oczekiwania klienta.
  6. SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA
    Wykształcenie oraz wieloletnia praca jako architekt wnętrz pozwala przećwiczyć różne rozwiązania oraz wyciągać z nich wnioski. Pozwala to w kolejnych projektach unikać rozwiązań, które np. na dłuższą metę się nie sprawdzają lub od razu mieć gotowe rozwiązania na pojawiające się problemy.
  7. DOBÓR KOLORÓW
    Architekt pomoże w doborze kolorów, materiałów, w przede wszystkim jego wiedza będzie oparciem przy podejmowaniu ważnych decyzji. Przywiezie na spotkanie próbki, z których będzie można wybrać to co nam się zamarzy. Odpowie na wiele nurtujących i trudnych pytań: czy położyć drewno na podłodze? czy ułożyć kafle w łazience do samego sufitu? czy pralka musi stać w łazience? czy zrobić ogrzewane podłogowe? Co się opłaca?
  8. DYSTRYBUTORZY
    Specjalista  Wnętrz współpracuje z wieloma zaufanymi firmami wykończenia i wyposażenia wnętrz, klient nie musi sam szukać miejsca i źródła zakupu,  Architekt zaproponuje mu solidne i rzetelne firmy.
  9. WYBÓR EKIP
    Jak wiadomo rynek ekip wykończeniowych oraz fachowców, z którymi musimy współpracować przy tworzeniu wnętrza nie obfituje zbytnio…a jeśli jeszcze zależy nam na jakości i terminie….to zaczyna się problem. Architekt dysponuje ekipami, z którymi współpracuje od lat. Mają wypracowane schematy działania co pozwala uniknąć niedomówień typu co artysta miał  na myśli. Niekiedy szacunek jakim się darzą wzajemnie pozwala porozumiewać się bez słów. 
  10. NADZÓR
    Kiedy klient nie ma czasu na projektowanie swojego wnętrza, także i na jego wykańczanie i nadzorowanie robót, Architekt i Projektant chętnie zrobią to w jego imieniu. Nadzór Inwestorski czyli weryfikacja prac wykończeniowych, pilnowanie ekip budowlanych, terminów, asortymentu i zgodności projektu z realizacją, pozwoli klientowi zaoszczędzić cenny czas.

Ile kosztuje usługa projektowania wnętrz?

Przechodzimy do rozmowy – o pieniądzach. Możesz zadać sobie pytanie, dlaczego to tyle kosztuje? Poza tym pieniędzy wydanych na projektanta nie widać, a przecież można by zakupić mebel np. kanapę. Duża piękna- przywieźli…ale nie chodzi do windy……..Panowie niosą po schodach, z nerów pot płynie po plecach….przez drzwi ledwo wchodzi…wnosząc uszkodzili podłogę- już zarysowana …grrrr…ustawili w salonie….zajmuje cały. Nie da się otworzyć balkonu ani podejść do stołu. I kolor jakiś inny niż wybieraliśmy z małej próbki w sklepie gdzie było zupełnie inne światło….ehhhh…Architek nie pozwoliłby nam popełnić takich błędów 

Zwracam Wam uwagę, że cena usługi uzależniona jest od metrażu, rodzaju pomieszczenia i zakresu usług. Ale o tym napiszę w osobnym artykule 

Popularność usługi projektanta wnętrz w Polsce rośnie – może dlatego właśnie, że projektuje wnętrza od podstaw i jednocześnie zajmuje się tą częścią aranżacyjną. Coraz więcej ludzi dochodzi do wniosku, że usługa projektanta warta jest swojej ceny i koniec końców jest to bardziej inwestycja, niż wydatek.

Ale o tym w kolejnym wpisie WIESZ ILE ZAOSZCZĘDZISZ PRZY ZATRUDNIENIU ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

This will close in 20 seconds