Charles i Ray Eames

Wielu z was na pewno pamięta kultową w czasach PRL-u meblościankę. Większość z was pewnie myśli też, że jest wytworem polskiego przemysłu meblowego. Otóż niż bardziej mylnego. Meblościanka miała swoje początki w Stanach, gdzie działało małżeństwo, uważane dzisiaj za ikony designu XX wieku, Charles i Ray Eames.
Projekt tej pary, który cieszy się największym uznaniem, to Le Loongue Chairs, uznawane za najwygodniejsze siedzisko minionego stulecia.
W latach 40 zaprojektowali protoplastę meblościanki, mebel zwany ESU 421-C. Pod tajemniczym skrótem kryje się Eames Storage Unit– w dosłownym tłumaczeniu „jednostka magazynowania Eames’ów”. Był to produkt stworzony z paru metalowych prętów, półek i szuflad wykonanych z drewnopodobnych płyt. Mebel można było skręcić samodzielnie i pomieścić mnóstwo rzeczy. Projekt ten nie zdobył takiej popularności jak Polska meblościanka, chociaż patrząc na niego można by było stwierdzić, że „nowoczesne meblościanki”, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, są bardziej podobne do mebla Eames’ów, niż do naszego „mebla Kowalskich”
Z resztą, sami zobaczcie! ????

Kolejnym punktem podróży Polskiej meblościanki była Skandynawia. Tam w 1949 roku Nail Strinning zaprojektował mebel nazwany regałem String’a. Do dziś można zobaczyć nowoczesną wersję pomysłu Nail’a, ale używana z reguły jako regał na książki. Kiedyś był używany jako mebel o wielu funkcjach.Jego stelaż wykonany z metalu pozwalał na dostawianie przez urządzającego kolejnych modułów, jak półki czy szafki. W zależności od potrzeb mógł więc stać się regałem na książki, szafą na ubrania czy meblem do warsztatu lub garażu.

Po takiej podróży produkt dotarł do Polski, gdzie po modyfikacji i połączeniu obu wyżej wymienionych projektów pozwała nasza meblościanka. Szafie została nadana potoczna nazwa„mebel Kowalskich”, którą można zrozumieć dwuznacznie. Pomysłodawcami projektu byli Bogusława Michałowska-Kowalska oraz Czesław Kowalski, dlatego na początku potoczna nazwa kojarzyła się z projektantami dzieła. Po raz pierwszy została ona pokazana w 1959 roku na wystawie designu Spółdzielni Artystów „Ład”, ale zainteresowanie zyskała dopiero 2 lata później kiedy to w 1961 roku została zaprezentowana na Targach Wzornictwa Przemysłowego. Okazała się idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań, które wtedy były dostępne dla Polaków. Mebel stając się szybko przedmiotem marzeń i aspiracji przeciętnego obywatela – przykładowego Kowalskiego – szybko zmieniła rozumienie potocznej nazwy i już nikt nie kojarzył jej z projektantami meblościanki.


Teraz meblościanki, jak już wspominałam, w nowoczesnej odsłonie wyglądają trochę inaczej i nie każdy już kojarzy ją z tym historycznym meblem, a dla niektórych jest to powrót w przyszłość. A jak jest z Wami? ????

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

This will close in 20 seconds