Wybierając materiały do wykańczania wnętrz, powinniśmy dokładnie wiedzieć jaki efekt osiągniemy przy ich użyciu. Warto również zapoznać się z ich właściwościami. Dzięki temu dowiemy się, jak o nie dbać i ile czasu oraz pracy będziemy musieli w to włożyć. Przy wyborze pokrycia podłóg lub ścian wielu osobom zależy na łatwości ich czyszczenia. Czym zatem kierować się przy wyborze materiałów wykończeniowych?

Podłoga drewniana olejowana.

Jak sama nazwa wskazuje, jest zabezpieczana przez olej, który jednak szybko traci swoje właściwości ochraniające. Co prawda doskonale wnika on w głębsze struktury drewna, ale jego wierzchnia warstwa szybko ulega wytarciu. Sprzyja to większemu gromadzeniu się brudu i kurzu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na podłogę lakierowaną z wykończeniem w połysku, półmacie albo głębokim macie. Powłoka lakieru, prócz doskonałej ochrony drewna, gwarantuje łatwość w usuwaniu zabrudzeń i drobnoustrojów, dodatkowo gwarantuje antystatyczność.

Panele laminowane

są bezproblemowe w utrzymaniu podłogi w czystości. Trzeba jednak pamiętać, że należy czyścić je tak samo, jak panele z drewna naturalnego – lekko wilgotnym mopem. Nadmiar wody pozostawionej na ich powierzchni może doprowadzić do ich zniszczenia lub odkształcenia.

Panele Winylowe

Nieco droższym wyborem są panele winylowe (LTV). Są całkowicie odporne na działanie wody, zatem możemy użyć ich w każdym pomieszczeniu w domu, nawet w tych o dużej wilgotności (łazienka, kuchnia) oraz nie przykładać tak dużej wagi do sposobu, w jaki je czyścimy.

Jeśli wybierając płytki do pokrycia podłóg lub ścian w naszym mieszkaniu chcemy móc z łatwością je czyścić, kierujmy się zasadą, że im gładsza powierzchnia płytek, tym lepiej. Jeżeli zainwestujemy w płytki posiadające jakiekolwiek porowatości, zyskamy dobry efekt wizualny, ale stracimy możliwość dokładnego ich wyczyszczenia.

Wybierajmy także duże płytki — dzięki temu zmniejszymy ilość fug cementowych, które są problematyczne w czyszczeniu. Należy też pamiętać o tym, aby do wypełnienia szczelin używać fug o cechach hydrofobowych.

Najłatwiejsze do utrzymania czystości i mycia jest szkło. Często używamy go jako wykończenie nad blatem kuchennym. Może być to Lacobel, szkło barwione lub szkło w postaci fototapety.

W przypadku, gdy ściany mamy pokryte farbą i chcemy uniknąć konieczności powtórnego malowania, gdy ich powierzchnia zostanie zabrudzona, wybierajmy farby plamoodporne. Z takich powierzchni plamy łatwo i szybko można usunąć, o ile nie będziemy długo zwlekać z wyczyszczeniem.

Farby, które zawierają więcej żywicy syntetycznej, tworzą bardziej zwartą strukturę. Oznacza to, że jest w niej mniej mikroporowatości. To sprawia, że jest łatwiejsza do zmywania a trudniejsza do zabrudzenia. Dla zwiększenia zmywalności stosuje się też specjalne bejce do powłok farb akrylowych albo po prostu lakier, który naniesiony na farbę sprawia, że ścianę możemy szorować nawet szczotką. Minusem użycia lakieru jest to, że zmieni nam on nieco strukturę ściany oraz delikatnie przyciemni jej odcień.

Beton architektoniczny

jest dobrym pomysłem dla osób chcących zaoszczędzić czas na sprzątaniu. Płyty betonowe najlepiej najpierw zamieść suchą i czystą szczotką, pozbywając się w ten sposób kurzu, a następnie przemyć wilgotną gąbką ich powierzchnie. Warto przy tym używać jak najmniej wody, gdyż beton jest dość chłonnym materiałem i może zaabsorbować wilgoć, co zmieni jego wygląd i właściwości.

Skutecznym sposobem na ułatwienie sobie czyszczenia betonu, jest jego impregnacja. Pokrycie płyt odpowiednim impregnatem może znacznie ułatwić pielęgnację oraz mycie, dzięki powstałej barierze ochronnej.

Jeśli bardzo zależy nam na materiałach, które będą ułatwiać nam utrzymanie czystości, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z tkaninowych tapet oraz wszelkiego rodzaju tekstylnych paneli. Nie sprawdzą się również powierzchnie posiadające głębokie struktury, takie jak kamienie dekoracyjne lub głęboko żłobione płytki.

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

This will close in 20 seconds