Tapeta to niesamowity (i często niedoceniany!) element projektu, który może natychmiast dodać koloru, osobowości i sztuki do Twojej przestrzeni.

W czasach, gdy na Instagramie królują ultra jasne, białe pomieszczenia, wiele z nas może obawiać się, że inny kolor lub, w szczególności wzór, będzie zbyt przytłaczający.

Nie jest to całkowicie nieuzasadniony strach: niewłaściwa tapeta w niewłaściwym pokoju może w najlepszym razie przenieść Cię w czasie, a w najgorszym przyprawić o ból głowy. Ale jest wiele sposobów na prawidłowe wykorzystanie tapety. Jedna kreatywna opcja, której być może nie brałaś/eś pod uwagę to naklejenie jej na suficie.

Jest kilka rzeczy, które warto wziąć uwagę, gdy decydujemy się na umieszczenie tapety na suficie:


1.  Upewnij się, że sufit sprzyja tapetowaniu.

Możesz umieszczać tapetę z nadzieją ukrycia niedoskonałości w suficie, jednak jeśli nie zaczynasz z gładką, czystą, strukturalnie nienaruszoną powierzchnią – prosisz się o kłopoty. Jeśli mieszkasz domu z sufitem podatnym na pęknięcia, tapeta może się odkształcać w miarę rozwoju kolejnych pęknięć. Sufity popcornowe również nie są dobrymi kandydatami na pokrycie ścian tapetą, ponieważ papier może nie przylegać dobrze i tekstura prawdopodobnie będzie widoczna.

2. Wybierz odpowiedni rodzaj tapety.

Nakładanie tapety może być żmudne i czasochłonne, ale nowsze wersje sprawiają, że projekt jest mniej uciążliwy. Obecnie istnieje wiele rodzajów tapet, wykonanych z różnych surowców, dostosowane do różnego typu pomieszczeń i warunków.  Przy zakupie warto zrobić dokładny research, zapoznać się i zasięgnąć rady, nie kierować tylko i wyłącznie wzorem. 

3. Wykorzystaj tapetę do architektonicznej przewagi pomieszczenia.

Niektóre pomieszczenia, takie jak kuchnie i pomieszczenia gospodarcze, są szczególnie dobrymi kandydatami na tapetę na suficie, ponieważ między szafkami a nieporęcznymi urządzeniami nie ma zbyt wiele ścian do dekoracji. To samo dotyczy pomieszczeń z większą liczbą drzwi, okien lub regałów.

4. Starannie dobieraj kolor i wzór.

Kolor i wzór będą odgrywać ważną rolę w klimacie wykończonej przestrzeni. Ciemniejsze odcienie na suficie mają tendencję do obciążania pomieszczenia – jest to pożądane, jeśli chcesz uzyskać przytulniejszy nastrój. Z drugiej strony jaśniejsze kolory mogą sprawić, że mniejsze pomieszczenia będą wydawały się większe, a metaliczne mogą pomóc w odbijaniu światła w ciasnych pomieszczeniach.

Musisz także wybrać motyw w małej lub dużej skali. Wzory o większej skali, z powtórzeniem, mogą być bardziej przyjemne dla oka. Jednak wzory o mniejszej skali łatwiej maskują niewspółosiowość instalacji. Jeśli wybierzesz odważny wzór na małą skalę, rozważ prostszy wystrój poniżej – jeśli nie, Twój pokój może zacząć wydawać się zbyt zagracony.

5. Nie zaniedbuj przygotowania.

Przed położeniem tapety wymagane są znaczne prace przygotowawcze. Najpierw napraw wszelkie pęknięcia lub niedoskonałości w suficie za pomocą szpachli lub masy szpachlowej, a następnie wyszlifuj obszar gładko drobnoziarnistym papierem ściernym. Usuń wszelkie oprawy oświetleniowe lub otwory wentylacyjne. Wyczyść sufit za pomocą miotełki na długim przedłużaczu lub odkurzacza sklepowego z miękką szczotką, aby usunąć cały początkowy kurz; przejdź po suficie po raz drugi szmatką lub lepką szmatką, aby zaprawić.

Następnie zagruntuj sufit. Użyj specjalnego podkładu przeznaczonego do nakładania tapet i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 48 godzin (postępuj zgodnie z instrukcjami producenta). Pomoże to zapobiec uszkodzeniom ścian, gdy tapeta zostanie ostatecznie usunięta.

6. Sukces dzięki starannemu planowaniu.

Precyzja jest największym wyzwaniem dla udanej instalacji tapet — musisz upewnić się, że linie są proste, a wzory wyrównane od arkusza do arkusza. Jedną z technik stosowanych przez profesjonalistów jest cięcie papieru, aby przebiegał przez krótszą długość sufitu, dzięki czemu będziesz mieć mniej luźnego papieru do skręcania podczas instalacji. Nawet wtedy błędy mogą się zdarzyć, jeśli spróbujesz tego projektu solo, więc upewnij się, że masz dodatkową parę rąk – i oczu – do pomocy.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się również, że usuniesz jak najwięcej mebli z drogi, aby móc szybko przesunąć rusztowanie lub drabinę podczas pracy.

Co sądzicie o tym trendzie? Widzicie takie rozwiązanie w waszym wnętrzu?

Masz pytania napisz do NAS