Patrząc na wnętrza, które powstały w tym stylu zaczęłam się zastanawiać….o co chodzi? Czy to jakiś żast…serio? Jednak im więcej wiedziałam na jego temat tym bardziej mnie wciągał ten temat.
Czy wiecie, że Grupa Memphis została założona w 1980 roku w Mediolanie przez projektantów Ettore Sottsassa, Andrea Branzi i Michele de Lucchi. Jej tytuł został zaczerpnięty z piosenki Boba Dylana – Stuck Inside of Mobile z Memphis Blues Again, której słuchali tego wieczoru. Grupa nie przetrwała długo, tylko do 1988 roku, ale ten okres był dość istotny dla światowego designu. Członkowie grupy z Memphis starali się odejść od ogólnie przyjętych standardów i sprzeciwiali się „dobremu gustowi”. Głównym celem były odważne eksperymenty i łączenie różnych elementów. Twórcy stylu czerpali inspirację z pop-artu i art-deco, którzy również charakteryzują się jasnością i odważnymi decyzjami. W wyniku tego powstał ekstrawagancki, ekscentryczny, często humorystyczny styl, który skupia się na przyciągających wzrok detalach, pozwalając na realizację pomysłów i swobodne wyrażanie kreatywnych fantazji.
Ten styl zawsze przyciągał tym, że nie było żadnych ograniczeń i stałych kanonów. Twórcy Memphis projektowali wnętrza wykorzystując nietypowe kształty, geometryczne ornamenty i jasne, mocne kolory. Charakterystyczną cechą stylu jest bogactwo wzorów. Często wykorzystuje się kolaże, komiksy, obrazy w stylu pop-art, a nawet kadry z kultowych filmów, różnorodne materiały, asymetryczne przedmioty i kształty. Oczywiście trudno sobie wyobrazić w jednej przestrzeni tyle kolorów i kształtów, więc nie każdemu przypadnie do gustu ten styl.
Pomimo tego ten styl przyciąga uwagę i duże zainteresowanie młodych ludzi. W tym stylu łatwo się zakochać. Coraz więcej firm tworzy artykuły do projektowania domu inspirowane Memphis. Każdy taki przedmiot nie tylko spełnia swoją funkcję użytkową, ale również wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Ozdobne detale odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Nie ma tu gotowych rozwiązań.
Podczas tworzenia stylu Memphis najważniejsza jest zasada gry – projektant bawi się i eksperymentuje z materiałami, kształtami, fakturą i kolorem. Do projektu tła zwykle stosuje się sufit, ściany, jasne, spokojne kolory, z którymi kontrastują jasne dodatki, tekstylia i meble.
Dzięki memphis z łatwością można stworzyć przestrzeń, która nie będzie nudna, dlatego styl ten jest dziś tak popularny i lubiany. Atrakcyjne kolory, nietuzinkowe kształty, ornamenty, kolaże, odważne połączenia sprawiają, że przebywanie w takim pomieszczeniu jest komfortowe, a atmosfera w nim pozytywna. Młodzież szczególnie lubi Memphis, jest często wykorzystywana w aranżacji wnętrz kawiarni i barów.
WZORY
Nieoceniona geometria! Koła, kwadraty, trójkąty, elipsy. Szeroko pojęta abstrakcja gości także na obiciach meblowych i ścianach w postaci tapet.
KOLORY
Wnętrza powstające w tym stylu emanują energetycznością, są żywe i odważne. Jest to zabieg możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów ale także użycie ich na różnych powierzchniach tj. ściana, podłoga, sufit, meble, dodatki. Obserwujemy użycie odcienie czerwieni, żółtego, różu, czy niebieskiego. Cudowienie łączone są nasycone barwy z pastelami oraz czarno- białymi dodatkami.
Niech nas nie zwiedzie jednak prostota tego stylu….aaaa wytarczy kolorowe wnętrze i mamy Memphis. Nic bardziej mylnewgo 😉 urządzenie wnętrza w stylu Memphis to duże wyzwanie. Z całą pieczołowitością należy łączyć ze sobą mądrze pewne elemnty aby nie przekroczyć cienkiej granicy kiczu.
Dobrym pomysłem będzie wybranie trzech wiodących kolorów i bazowanie na ich odcieniach uzupełniając całą kompozycję o stonowane monochromatyczne dodatki.
Dobrze też wybrać sobie gwóźdź programu czyli element czy strefę, która będzie podnosiła ciężar aranżacji i będzie swego punktem kulminacyjnych w tej naszej opowieści o wnętrzu w stylu Memphis. 😉
Dla mnie fascynujące w tym stylu jest to, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie… ..zawsze wywoła emocji, albo się spodoba albo ktoś powie BLEEEEE 😉
Uważam, że moje obrazy idelnie wpisują się w styl Memphis 😉
Podsumowując: jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu Memphis pamiętaj by zastosować:
-geometryczne kształty
-żywe kolory i pastele
-plastikowe elementy
-abstrakcyjne formy/wzory
-meble inspirowane latami 80-tymi
-oświetlenie vintage