Skansen w Sierpcu

Rodzinne wypady za miasto…pokazać coś ciekawego dzieciom…samemu też skorzystać. Lubię odwiedzać miejsca, które pobudzają wyobraźnię, pozytywnie nastrajają mnie do życia, czuje się tam swobodnie i mogę się czegoś nauczyć. Jak pięknie było odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Moc wrażeń ale i refleksji, które ja mam co chwila 😉 dokąd zmierza dzisiejszy świat..kiedyś było i ładnie i pożytecznie, wszystko miało swój sens i porządek..a teraz…hmmm

Muzeum położone jest na bardzo rozległym i różnorodnym terenie. Niesamowite jest to,  że prace na tym terenie rozpoczęto już w 1975 roku. Początkowa Park Etnograficzny, który funkcjonował jako oddział Muzeum Etnograficznego po to by w 1987 roku scalić te dwie placówki i stworzyć z nich właśnie Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Nowopowstający skansen w Sierpcu opierał się na założeniach, według których zabytkami nie były jedynie translokowane budynki, ale również układ przestrzenny oraz elementy wchodzące w jego skład, np. specyficzny dla danego terenu drzewostan. Tym samym, obok translokowanych budynków, ważnym stało się odtworzenie wnętrz, jak również mikro-pejzaży związanych bezpośrednio z rejonami, z których pochodzą konkretne zagrody, czy też elementy małej architektury: kapliczki, krzyże, etc. W początkowej fazie założeń w sierpeckim skansenie miało być prezentowanych 6 typów wsi: ulicówka, okolnica, widlica, wielodrożnica, owalnica i wieś łańcuchowa. W pierwotnych założeniach teren skansenu miał się rozciągać po obu stronach szosy prowadzącej z Sierpca do Torunia. Po jednej stronie tej szosy miały zostać odtworzone trzy najbardziej charakterystyczne dla osadnictwa mazowieckiego typy wsi: ulicówka, rzędówka i przysiółek drobnoszlachecki. Natomiast w sektorze, znajdującym się po drugiej stronie ulicy miała być odtworzona zabudowa pozostałych typów wsi. Z różnych względów zaniechano planów związanych z budową tego sektora.

Dotychczas na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa, w skład której wchodzi wiatrak.

W Muzeum znajduje się również kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, doskonale uzupełniających odtworzoną wieś rzędową. Są to:

  • Zespół karczemny z karczmą z Sochocina – jedynym tego typu obiektem zachowanym na obszarze Mazowsza północno-zachodniego, kuźnią z Żuromina i chałupą z Drwał.
  • Zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną. W skład zespołu dworskiego wchodzi również oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk.
  • Kościół wraz z dzwonnicą. Jest to osiemnastowieczna świątynia przeniesiona  z miejscowości Drążdżewo położonej niedaleko Przasnysza.

Co fajne -organizują też lekcje dla dzieci w różnym wieku i różnej tematyce.

Te kolory… proszę spójrzcie na to

  • BIEL
  • BŁĘKIT
  • DREWNO
Zadowolenie dzieci …bezcenne