Zmywarka – ciężko wyobrazić sobie życie bez niej! 

Chociaż każdy układ kuchni jest inny, istnieją wiarygodne wytyczne, które pomogą Ci zaplanować, gdzie wszystko umieścić. A jeśli chodzi o sprzęt AGD, kluczowe znaczenie ma umiejscowienie zmywarki. Najlepiej byłoby, gdyby znajdowała się w takim miejscu, aby załadunek i rozładunek był szybki i łatwy.

Ale warto również upewnić się, że drzwi zmywarki nie blokują żadnych kluczowych miejsc ani przejścia, gdy są otwarte.

  1. Umieść ją obok zlewu

Są ku temu dwa powody: po pierwsze, hydraulika będzie znacznie łatwiejsza i mniej kosztowna, a druga to kwestia behawioralna. Ludzie zazwyczaj używają metody „zeskrobać, spłukać, załadować”, aby uruchomić zmywarkę. Obejmuje to zeskrobywanie resztek z naczyń do kosza (umieszczonego po jednej stronie lub pod zlewem), a następnie szybkie wypłukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki.

  1. Wybierz stronę

Jeśli zdecydujesz się ustawić zmywarkę obok zlewu, następnym krokiem powinno być ustawienie jej po lewej lub prawej stronie. Nie ma poprawnej odpowiedzi; osoba praworęczna zazwyczaj trzyma naczynie w lewej ręce, a prawą ręką zeskrobuje lub umyje naczynie, co ułatwia wkładanie naczyń do zmywarki znajdującej się po lewej stronie zlewu. Odwrotnie dotyczy osoby leworęcznej.

Należy również wziąć pod uwagę ogólny układ reszty kuchni i rozmieszczenie innych urządzeń, więc staraj się nie przywiązywać do lewej lub prawej strony kosztem stworzenia słabego układu pod innymi względami.

  1. Upewnij się, że zmywarka jest blisko szuflad

Zawsze upewnij się, że szuflady lub szafki, w których przechowywane są sztućce, szklanki i naczynia, znajdują się blisko zmywarki. Ten rodzaj funkcjonalności i praktyczności jest niezbędny w każdym projekcie kuchni. Umiejscowienie wszystkich urządzeń kuchennych względem siebie oraz miejsca przechowywania w Twojej kuchni odgrywa ważną rolę w uczynieniu z niej przyjemnego miejsca do pracy.

  1.  Zwróć uwagę na odległość do pobliskich szafek

Staraj się zachować maksymalnie jeden stopień odległości między zmywarką a obszarami przechowywania, w których umieszczasz naczynia i przybory. Twoja zmywarka może sąsiadować z tymi szafkami i szufladami lub naprzeciwko nich; nie ma to znaczenia, o ile nie musisz się daleko między nimi przemieszczać.

  1.  Sprawdź ruchliwość w swojej przestrzeni

Swoboda przemieszczania się jest ważnym czynnikiem podczas projektowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku umieszczania urządzeń, takich jak zmywarka do naczyń, które otwierają się na przestrzeń cyrkulacyjną i pozostają otwarte przez pewien czas, gdy są używane.

Planując kuchnię, wyobraź sobie, jak wykonujesz codzienne czynności, takie jak ładowanie i rozładowywanie zmywarki. Staraj się nie ustawiać zmywarki w miejscu, które blokuje główne przejście, gdy jest otwarta. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę położenie innych urządzeń, takich jak płyta kuchenna, w stosunku do zmywarki. Unikaj otwierania drzwi zmywarki w miejscu, w którym ktoś stoi podczas korzystania z płyty kuchennej lub zlewu.

Zderzanie się drzwi urządzenia lub szafki podczas ich otwierania jest często nieuniknione, szczególnie w kuchni w kształcie litery L lub U. Warto jednak upewnić się, że szuflady i drzwiczki na naczynia i sztućce mogą być całkowicie otwarte w tym samym czasie, gdy drzwi zmywarki są otwarte, aby ułatwić rozładunek.

Teraz już wiesz, gdzie ustawić zmywarkę … a więc, do dzieła!